Vabim vas na druženje na knjižnem sejmu.
Kljub temu da sem bil utrujen po pisanju prejšnje knjige Nisem s tega planeta, in kljub temu da sem potreboval počitek, sem se odločil dokončati knjigo, za katero sem gradivo zbiral že celo desetletje. Vedno pa je vmes prišla še ena, pa še ena knjiga, in tako do trinajste knjige. Knjiga Izhod iz matrice je neke vrste nadgradnja vseh mojih dosedanjih knjig. Težko sam ocenjujem svojo knjigo, zato bom dal besedo urednici dr. Petri Bole, ki je zapisala:
Čeprav mi je ob urejanju knjige Marjana Ogorevca najprej prišla na misel Orwellova knjiga 1984, sem kmalu našla vzporednico v Kubrickovi Peklenski pomaranči, filmski adaptaciji romana Anthonyja Burgessa. V času moje mladosti se je zdelo, da ta distopija pripada prihodnosti. Danes pa protokiberpankovski stil in nasilje spominjata na skrajnosti in izgubo individualnosti, ki jih živimo zdaj, prav v tem trenutku. Smo se nemara res znašli v strašljivem svetu Peklenske pomaranče? Smo postali le še nemočne lutke v rokah sistema? Kako se torej osvoboditi?
Prav s tem namenom osrednji del knjige Izhod iz matrice raziskuje globine koncepta osvobajanja in njegov pomen v našem življenju. Postavlja vprašanja in ob tem tudi ponuja odgovore, morebitne rešitve, kako lahko osvoboditev iz matrice vpliva na našo zavest in dojemanje resničnosti, kateri vzroki so ključni za osvoboditev, kako lahko izstopimo iz okvira materialistične paradigme in osvobodimo svoj um ter kakšen je pomen svobodne volje, ki jo lahko učinkovito uporabimo v procesu osvobajanja iz matrice. Ko boste prebrali vse to, ne da bi pri tem razmišljali, ocenjevali, obsojali, boste ob tem morebiti nemudoma hoteli imeti tudi rešitve. Zato knjiga prinaša dodatne vpoglede v razvoj in aktiviranje človekovih sposobnosti, dotakne se tudi razmišljanja o pomembnosti ravnovesja med delom in počitkom. Raziskuje vpliv stresa na našo ujetost ter obravnava vprašanje, ali je stres odgovoren za izgorelost. Avtor preučuje tudi dinamiko med izzivom in stresom ter vlogo visoke energije kot ključnega elementa za kakršne koli spremembe. Poseben poudarek namenja dihalnim tehnikam in njihovemu vplivu na sproščanje, hkrati pa daje praktična navodila za njihovo uporabo v terapevtskih procesih.
Marjan Ogorevc v knjigi sistematično raziskuje različne ravni zavesti na Zemlji, upam si trditi, da je v tem pionirski, saj je vse te ravni tudi praktično spoznal. Knjigo začenja z opisom tridimenzionalne zavesti, nadaljuje s predstavitvijo štiridimenzionalne ter se nato povzdigne v petdimenzionalno zavest. Osredotoča se na vpliv teh dimenzij na življenje na našem planetu, vključno s posredovanjem Nezemljanov. Sprašuje se tudi, kakšna je ob vsem tem vloga umetne inteligence, kakšne vrste poznamo in v katere pasti se lahko ujamemo.
»Energije so osnova vsega,« zapiše avtor. Vsak sistem, vsako bitje se mora z nečim prehranjevati, še računalnik potrebuje energijo. Tudi umetna inteligenca za svoje delovanje potrebuje energijo, zato je pri osvobajanju iz matrice dobro poznati tudi postopke, procese za pridobivanje dodatne energije, od katerih so nekateri opisani v tej knjigi. V filmski trilogiji Matrica, ki je bila navdih za nastanek te knjige, umetna inteligenca, znana kot Stroji, pridobiva energijo z izkoriščanjem človeške toplote in električne energije. Ustvarjena je simulacija – matrica, kjer so ljudje zavedeni, misleč, da živijo normalno življenje, v resnici pa so njihove telesne in mentalne dejavnosti povezane z umetno inteligenco. Kapitalistični sistem je usmerjen zgolj v materialno zadovoljitev naših potreb, ki velikokrat sploh niso naše, ampak so nam zaradi interesa kapitala na takšen ali drugačen način vsiljene, med drugim tudi s prikritimi sporočili. Zadolženega, zaskrbljenega in ustrahovanega človeka pa je najlažje voditi.
Tradicionalno realistično stališče v ontologiji je, da čas in prostor obstajata ločeno od človeškega razuma. Idealisti to zanikajo ali dvomijo o obstoju predmetov neodvisno od razuma. Spet drugi, ki v ontologiji sicer zagovarjajo tezo, da predmeti obstajajo zunaj razuma, kljub temu dvomijo o neodvisnem obstoju časa in prostora. Avtor v knjigi Izhod iz matrice razmišlja, da smo vsi del skupne zavesti – kolektivnega zavedanja. Naša nadzavest določa našo pot in preizkušnje. Neuspešno spoznane lekcije se vtisnejo v podzavest kot vzorec, ki se pokaže kot simptom ali bolezen. Bolezen je zgolj prvi alarm, ki nas opozarja, da smo zašli, zato je zdravljenje simptomov le začasna rešitev. Rešitev leži v razumevanju vzroka.
V življenju nam vsaka podzavestna odvisnost jemlje energijo, pa naj bo to odvisnost od službe, položaja, duhovnosti, partnerja, otrok, materialnih dobrin, hrane, spolnosti, imeti prav … skratka od česar koli. Edini način, da smo energijsko dobro podprti, je brezpogojno sprejemanje vsega, kar nam prinese življenje – brez obsojanja, zamer, kritiziranja, jeze oziroma brez gojenja negativnih čustev. Ko se bomo zavedali minljivosti vseh oblik, se bo naša navezanost nanje zmanjšala, in z njimi se ne bomo več istovetili. Vendar nenavezanost ne pomeni, da ne uživamo v vsem dobrem, kar ponuja svet. Pravzaprav v njem še bolj uživamo, saj se veselimo radosti sveta brez strahu pred izgubo, brez strahu pred prihodnostjo in minljivostjo. V času nastajanja te knjige se je pojavil tudi nov igralec, umetna inteligenca, vse več se govori o transhumanizmu, organskem transhumanizmu in o tem, kako ustvariti nadčloveka. Evgenika pri tem igra veliko vlogo, le čas pa bo pokazal, kako se bodo te stvari razvijale v prihodnosti.
Filozof Immanuel Kant je čas opisal kot apriorno kategorijo, ki omogoča razumevanje izkušnje. Prostorske meritve določajo oddaljenost objektov, čas pa merimo za primerjavo dogodkov. Kljub temu, da sta transcendentalno idealna, sta empirično resnična, kar pomeni, da v svetu materialnega zaznavanja obstajamo kot ujetniki omejenega sveta. Kakšen je torej pomen osvobajanja iz matrice in njegov vpliv na zavest? V knjigi najdete odgovore o tem, kako osvoboditev iz matrice vpliva na dojemanje resničnosti. Ukvarja se z antagonistično motivacijo na poti osvobajanja ter vplivom entitet na to. Pomembno vlogo ima informacijska-energijska diagnostika. Spoznali boste pomen natančne diagnostike v procesu osvobajanja in kako jo uporabljati učinkovito.
Knjiga, ki jo pravkar držite v rokah, ni prišla k vam po naključju. Tudi meni kot urednici ni bila dodeljena brez vzroka. Verjamem, da nam življenje prinese takšno izkušnjo, ki jo potrebujemo za rast. S pomočjo urejanja knjige sem se učila ozaveščanja podzavestnih vzorcev, ki so me ovirali pri delu. Postopek ozaveščanja teh vzorcev je opisan v knjigi. Če se vam ob branju zgodi kaj podobnega, se ne bojte – proces razrešitve vzorca lahko izvedete sami – kar pogumno! Avtor v knjigi uporablja prispodobe in alegorije ter vključuje ljudske modrosti in humor, zato sem se med branjem večkrat nasmejala. Vsako poglavje smo tudi »izpilili« do stopnje deset – najvišje možne energije. Ko sem urejala besedila o entitetah, Nezemljanih, Arkonih in transhumanizmu, so se dogajale nenavadne reči, še posebej, ko nisem bila na dovolj visokih vibracijah. Pri vzdrževanju te energije sta mi največkrat pomagali tehnika vzpostavljanja axis mundi in meditacija. Lahko rečem, da sem ob knjigi duhovno rasla. Ta nova spoznanja bodo prav gotovo vplivala na moje nadaljnje življenje in delo. Izhodišče pri pisanju knjige je bila predvsem jasnost, saj je Marjan Ogorevc želel knjigo približati širokemu krogu bralcev. Menim, da mu je to odlično uspelo. Delo namreč zares ponuja izhod iz matrice – preizkušeno. Vzemite jo v roke!
Nekoliko daljšemu tekstu pa besedam urednice nimam več kaj dodati. Knjigo je preprosto treba prebrati. Za razliko od prejšnjih knjig pa sem v času pisanja vzpostavil interaktiven odnos v triadi: avtor, urednica in sama zavest knjige. Vsi trije smo vnašali svoje v triado, ki je povratno vplivala na vse nas in nas spreminjalo. Lahko zatrdim, da smo duhovno rasli.